top of page
Veronika

Menstruace v pohodě: 6 kroků pro pohodovou menstruaci i PMS

Téměř polovina menstruujících žen trpí menšími či většími bolestmi, předmenstruačním syndromem či minimálně zažívá určitý druh nepohodlí.


Přitom to tak vůbec nemusí být. Pojďme rozebrat nejlepší zbraně proti jakémukoli diskomfortu spojenému s menstruací. Žádné babské rady, ale vědou a ženami potvrzené tipy.


Menstruace v pohodě

1. Vitamín D

Úžasný objev nám přinesla studie, která zjistila, že jednorázové vysoké dávky vitamínu D mohou být velmi účinné. Placebo nezměnilo nic, ale ženy ve skupině s vitamínem D se cítily mnohem lépe.


Vitamín D by měl být užíván v ČR po celý rok. Jeho hladinu si můžete nechat zkontrolovat u vašeho lékaře. Doporučuji zhlédnout videa úžasného pana doktora Bukovského a hladinu si zkontrolovat podle jeho videí. Dávka více jak 4 000 IU je pouze po poradě s vaším lékařem.


Já jsem užívala denně 2 000 IU a tato dávka se ukázala jako nedostatečná. Moje hodnoty byly sice v limitu, ale na jeho spodní hranici.


2. Protizánětlivá strava

Ukázalo se, že menstruační bolesti jsou způsobeny zánětem. Vědci tedy zkusili u 33 žen použít protizánětlivou stravu. Ženy zaznamenaly významné zkrácení trvání bolesti během menstruace. Dokonce i míra bolestivosti se významně snížila. Došlo také ke snížení příznaků premenstruačního syndromu (PMS), a dokonce i nadýmání. A co tyto ženy jedly? Ovoce, zeleninu, celozrnné obilniny, luštěniny, ořechy, semínka a houby.


Takto ženy jedly pouhé 2 měsíce, a přesto byla změna tak veliká. Většina žen se odmítla vrátit ke stravě, kterou jedly před studií. Nejen, že se upravil jejich menstruační cyklus, zmírnily se všechny nepříjemné příznaky menstruace, ale většina z nich také zhubla a lépe si držela vysněnou váhu. [1]


Další benefit, který toto stravování přineslo, bylo okamžité zlepšení jejich nálady a pozitivnější náhled na život. A to i v době před menstruací, kdy ženy bývají smutné nebo podrážděné. Vědci zjistili, že čím větší množství ovoce a zeleniny ženy snědly, tím byl jejich život radostnější. [2]


3. Zázvor

Zázvor se ukázal jako velmi účinný na menstruační křeče i snížení krvácení. Stačí užívat jen jednu osminku čajové lžičky 3x denně během menstruace. Snížení krvácení je pro ženy nejen velmi pohodlné, ale také zamezí velkým ztrátám železa v důsledku silného menstruačního krvácení.


Zázvor je tak účinný, že dokázal snížit krvácení z původního půl šálku krve na čtvrt šálku. Navíc je velmi levný a nemá nežádoucí účinky. Spíše žádoucí, podporuje totiž hubnutí.


Vědci šli ještě dál nebo spíš před. Myšleno tímto před menstruaci a zjistili, že zázvor je výborný i proti premenstruačnímu syndromu. Osmina čajové lžičky sušeného zázvoru 2x denně před menstruací vedla k významnému poklesu projevů premenstruačního syndromu. Zázvor dokázal zlepšit náladu, zmírnit nadýmání a ženy se cítily spokojenější. Účinky zázvoru byly ještě lepší, pokud došlo ke snížení příjmu soli a tuku ve stravě. A zase jsme zpátky u již zmíněné protizánětlivé stravy. [3]


Kvalitní bylinky i zázvor má například Sonnentor, zkuste se podívat třeba ZDE.


4. Už žádná bolest prsou aneb umelte si lněné semínko

Vědci zjistili (a já potvrzuji), že stačí polévková lžíce mletého lněného semínka a je po bolesti prsou.


Zkuste si přidat každé ráno polévkovou lžíci mletého lněného semínka do vaší ranní kaše ať už nikdy nemusíte zažívat bolest prsou před menstruací. Lněné semínko má spoustu dalších benefitů, například ochraňuje prsa před rakovinou prsu! Dokáže také prodloužit luteální fázi, což znamená, že len dokáže další periodu asi o den posunout a upravuje menstruaci, aby byla pravidelná. Zlepšuje funkci vaječníků a tím může pomoci i s otěhotněním. [4]


5. Šafrán

Zhruba před 3500 lety se v Asii a Persii využíval šafrán k léčbě menstruačních poruch. Trvalo nám to 3 500 let, než jsme jejich znalosti potvrdili studiemi, ale nakonec se to podařilo a snad se takové skvělé zprávy dozví co nejvíce žen.


Šafrán je opravdu velmi účinný ke zmírnění projevů PMS. Dokázal zlepšit snad všechny příznaky PMS, jako jsou úzkost, deprese, podrážděnost, únava, nespavost, bolesti prsou, chutě na sladké…


Doporučuji doplnit vaše kořenky o jednu se šafránem a přidávat do jídel. Co třeba dnes k večeři šafránové rizoto. A nezapomeňte konzumovat šafrán v běžném množství, víte, co říkaly naše babičky: Dobrého pomálu. [5]



6. Vaše pohodlí a malý zázrak Nixit

Nixit jsem objevila teprve nedávno a už ho nedám z ruky. Nixit je vlastně vylepšený menstruační kalíšek. Vlastně to není kalíšek, ale menstruační disk, který se umisťuje pod děložní čípek. Má jen jednu velikost a jeho zavádění je opravdu snadné. Je měkký a lehce se přizpůsobí vašemu tělu. Při zavádění ho stisknete k sobě a v tu chvíli má velikost běžného tamponu.


Je vhodný pro použití ve dne i v noci a má kapacitu jako až 4 tampony!!! Vyroben je z lékařského silikonu bez BPA a dalších nesmyslů, které do těla nepatří. Tady bych na Vás chtěla apelovat, abyste si nikdy nekupovaly levné menstruační kalíšky a disky na různých čínských eshopech apod. Mohly by být zdravotně závadné, i když výrobce pochopitelně uvádí opak.


Myslím, že až vyzkoušíte Nixit, nikdy se k tamponům a vložkám nevrátíte. S nixitem můžete jít totiž v pohodě i plavat do bazénu nebo v létě do moře. Nenasákne do sebe vodu jako tampon, takže nijak nenarušuje vaginální zdraví. A také, narozdíl od tamponu, nevysušuje sliznici.



Přeji pohodovou menstruaci


Zdroje:

[1].

  • P. M. Latthe, M. L. Proctor, C. M. Farquhar, N. Johnson, K. S. Khan. Surgical interruption of pelvic nerve pathways in dysmenorrhea: A systematic review of effectiveness. Acta Obstet Gynecol Scand. 2007 86(1):4 - 15

  • K. S. Khan, R. Champaneria, P. M. Latthe. How effective are non-drug, non-surgical treatments for primary dysmenorrhoea? BMJ 2012 344:e3011

  • N. D. Barnard, A. R. Scialli, D. Hurlock, P. Bertron. Diet and sex-hormone binding globulin, dysmenorrhea, and premenstrual symptoms. Obstet Gynecol 2000 95(2):245 - 250

  • J. Marjoribanks, M. Proctor, C. Farquhar, U. S. Sangkomkamhang, R. S Derks. Nonsteroidal anti-inflammatory drugs for primary Dysmenorrhoea (Review). The Cochrane Library 2009 4:1 - 139

  • N. D. Barnard, A. R. Scialli, P. Bertron, D. Hurlock, K. Edmonds. Acceptability of a Therapeutic Low-Fat, Vegan Diet in Premenopausal Women. JNE 2000 32(NA):314 - 319

  • M. Proctor, C. Farquhar. Diagnosis and management of dysmenorrhoea. BMJ 2006 332(7550):1134 - 1138

  • A. Lasco, A. Catalano, S. Benvenga. Improvement of primary dysmenorrhea caused by a single oral dose of vitamin D: Results of a randomized, double-blind, placebo-controlled study. Arch. Intern. Med. 2012 172(4):366 - 367


[2].

  • Tuck NJ, Farrow C, Thomas JM. Assessing the effects of vegetable consumption on the psychological health of healthy adults: a systematic review of prospective research. Am J Clin Nutr. 2019;110(1):196-211.

  • Holder MD. The Contribution of Food Consumption to Well-Being. Ann Nutr Metab. 2019;74(Suppl 2):44-51.

  • Mujcic R, Oswald AJ. Does eating fruit and vegetables also reduce the longitudinal risk of depression and anxiety? A commentary on 'Lettuce be happy'. Soc Sci Med. 2019;222:346-8.

  • Mujcic R, J Oswald A. Evolution of Well-Being and Happiness After Increases in Consumption of Fruit and Vegetables. Am J Public Health. 2016;106(8):1504-10.

  • Ocean N, Howley P, Ensor J. Lettuce be happy: A longitudinal UK study on the relationship between fruit and vegetable consumption and well-being. Soc Sci Med. 2019;222:335-45.

  • Saghafian F, Malmir H, Saneei P, Milajerdi A, Larijani B, Esmaillzadeh A. Fruit and vegetable consumption and risk of depression: accumulative evidence from an updated systematic review and meta-analysis of epidemiological studies. Br J Nutr. 2018;119(10):1087-101.

  • Dreher ML. Whole Fruits and Fruit Fiber Emerging Health Effects. Nutrients. 2018;10(12):1833.

  • Conner TS, Brookie KL, Carr AC, Mainvil LA, Vissers MC. Let them eat fruit! The effect of fruit and vegetable consumption on psychological well-being in young adults: A randomized controlled trial. PLoS One. 2017;12(2):e0171206.

  • Smith AP, Rogers R. Positive effects of a healthy snack (fruit) versus an unhealthy snack (chocolate/crisps) on subjective reports of mental and physical health: a preliminary intervention study. Front Nutr. 2014;1:10.


[3].

  • S Khayat, M Kheirkhah, Z Behboodi Moghadam, H Fanaei, A Kasaeian, M Javadimehr. Effect of treatment with ginger on the severity of premenstrual syndrome symptoms. ISRN Obstet Gynecol. 2014 May 4;2014:792708.

  • K Nahidi, N Seyed Nasser Ostad, M Mahmoud, S Malihe. Clinical Effects of Fennel Essential oil on Primary Dysmenorrhea. Publish in jourlib Journal ISSN: 2333-9721.

  • I Alexandrovich, O Rakovitskaya, E Kolmo, T Sidorova, S Shushunov. The effect of fennel (Foeniculum Vulgare) seed oil emulsion in infantile colic: a randomized, placebo-controlled study. Altern Ther Health Med. 2003 Jul-Aug;9(4):58-61.

  • F Kashefi, M Khajehei, M Alavinia, E Golmakani, J Asili. Effect of ginger (Zingiber officinale) on heavy menstrual bleeding: a placebo-controlled, randomized clinical trial. Phytother Res. 2015 Jan;29(1):114-9.


[4].

  • S. I. Barr, K. C. Janelle, J. C. Prior. Vegetarian vs nonvegetarian diets, dietary restraint, and subclinical ovulatory disturbances: Prospective 6-mo study. Am. J. Clin. Nutr. 1994 60(6):887 - 894

  • S. I. Barr. Vegetarianism and menstrual cycle disturbances: Is there an association? Am. J. Clin. Nutr. 1999 70(3 - Suppl):549S - 54S

  • W. R. Phipps, M. C. Martini, J. W. Lampe, J. L. Slavin, M. S. Kurzer. Effect of flax seed ingestion on the menstrual cycle. J. Clin. Endocrinol. Metab. 1993 77(5):1215 - 1219

  • C. Chase, J. Wells, S. Eley. Caffeine and breast pain: Revisiting the connection. Nurs Womens Health 2011 15(4):286 - 294


[5].

  • Agha-Hosseini M, Kashani L, Aleyaseen A, Ghoreishi A, Rahmanpour H, Zarrinara AR, Akhondzadeh S. Crocus sativus L. (saffron) in the treatment of premenstrual syndrome: a double-blind, randomised and placebo-controlled trial. BJOG. 2008 Mar; 115(4):515-9.

  • Fukui H, Toyoshima K, Komaki R. Psychological and neuroendocrinological effects of odor of saffron (Crocus sativus). Phytomedicine. 2011 Jun 15;18(8-9):726-30.



 

Jím zdravě

Podporuji lokální dodavatele

Šetřím planetu pro další generace

Nakupuji ve Zdravíčku :-)



0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page